מוצרי LED

 מוצרי LED - למה LED?

 

הסיבות העיקריות למעבר מתאורה רגילה מסורתית לתאורת LED

הסיבות העיקריות לכך שמדינות רבות ברחבי העולם עוברות לתאורת LED הן:

נצילות אנרגיה גבוהה בתנאיי המחסור באנרגיה, אשר גורמים למחירים גבוהים עבור משאבי אנרגיה וחשמל.
מחיר תחזוקת גופי תאורת LED הוא נמוך עד כדי עלות אפסית.
חיים ארוכים במיוחד של גופי תאורת LED.
גופי תאורת LED ידידותיות לסביבה.
השפעה חיובית של קרינת נורות LED על האדם.

להלן ההסברים על כל אחד מהסיבות הנ"ל.

1. נצילות אנרגיה, חיסכון באנרגיה בין 50 ל-90%.


להבדיל מהתאורה הרגילה (נורות הליבון (הלהט) המסורתיות, נורות הלוגן וסוגי נורות אחרים) נורות ה - LED צורכות פי 8-10 (עד 90%) פחות חשמל עם אותה תפוקת האור.
להבדיל מנורות לחץ גבוה אשר משמשות לתאורת רחוב, הרווח הינו פי 2 - 4 , כלומר 50-75%.
בהשוואה לנורות פלורסנט חסכוניות, המשמשות בעיקר לתאורה פנימית במבנים, היעילות של נורות ה- LED גבוהה ב-50-70%.

מאפיין זה הינו התמריץ החשוב ביותר להחלפת התאורה המסורתית ל- LED. המגמה העולמית הברורה מצביעה על עליה במחירי משאבי אנרגיה וחשמל ומהווה את הבסיס העיקרי להחלפת התאורה.

2. הוצאות תחזוקה.

עלות אחזקת התאורה המסורתית כוללת את עלות החלפת הנורות עצמן, החלפת גופי התאורה או תיקונם. חלקי גופי התאורה, כגון מכשירי הפעלה ובקרה, משנקים, קבלים וכו' גם כן יש לתקן או להחליף.
בסביבה העירונית, כל החלפת חלק וכל תיקון כרוכים בעבודה של מספר אנשים וציוד מיוחד. מכיוון שיש לטפל בכל גוף תאורה לפחות פעם בשנה במקרה הטוב, הדבר מסתכם בהוצאות ניכרות.
נוסף על כך, אמינות, עמידות ואריכות ימים של נורות LED מאפשרות לצמצם או לבטל לחלוטין את ההוצאות הללו.

3. חיים ארוכים במיוחד של הנורות.

לגופי תאורת LED יש אורך חיים של 000 20 - 000 100 שעות, תלוי באיכות של דיודות פולטות האור ובמצב פעולתן. לשם השוואה, אפשר לציין שאורך חיים של נורות להט - 1000 שעות, של נורות הלוגן - עד 2000, של נורות פלורסנט - עד 10000 שעות, ואורך החיים של נורות רחוב המכילות כספית ומתכת עם הלוגנים ונתרן - 1000 - 10000 שעות.
יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שכל נורה מאבדת במהלך חייה את יכולת התאורה שלה. כלומר, במהלך אלף שעות הראשונות רוב הנורות מאבדות 20-50% מהבהירות שלהן.
נורות ה - LED מאבדות בשנים הראשונות עד 3% מהבהירות, ולאחר מכן - 1-1.5% בשנה.
בנוסף לסיבות עיקריות, ישנם גם תמריצים כלכליים נוספים למעבר לתאורת LED.

זה ידוע כי במהלך הלילה מאפשרים את הורדת הבהירות של תאורת חוץ פי 2 על מנת להשיג חיסכון נוסף באנרגיה. גופי תאורת LED מאפשרות לכוונן את הבהירות. נוכחות הבקרים מאפשרת לקבל רמות תאורה שונות.
להבדיל מנורות ה-LED, כמעט כל סוגי הנורות הנפוצות, שמשתמשים בהן בדרך כלל בפנסי הרחוב, מקרינות את האור לכל הכיוונים - ל-360 מעלות. נורות אלה צורכות 80% אנרגיה על החימום של עצמן. גופי תאורה עם נורות כאלה מאובזרים במחזירי אור המכוונים את קרינת האור לכיוון הנכון; עקב קרינת האור לתוך מחזירי האור בערך 35% של זרם האור הולך לאיבוד.
בנוסף, בהערכת החיסכון באנרגיה יש להביא בחשבון את ההפסדים בקווי מערכת אספקת החשמל לפנסים. נורות כספית ונורות נתרן צורכות 2.1 - 2.2 אמפר, נורת LED צורכת, תלוי באופן פעילותה, 0.1 - 0.4 אמפר. ובכך פיזור ההספק שהולך לאיבוד בקווים החשמליים מצטמצם פי 4 - 9.
כמו כן, אין צורך להפעיל מתקני אנרגיה נוספים, מכיוון שגופי תאורת LED צורכים פחות חשמל
במהלך הקמת קווים חדשים ניתן לחסוך פי כמה על ידי שימוש בכבל עם קוטר קטן יותר.
המצב הטכני של רשתות החשמל עלול להתדרדר במהלך השימוש ונדרשים החלפה ותיקון. הפחתת העומס שהושג על ידי החלפת גופי התאורה הקיימים לגופי תאורת LED יאריך את חיי השירות של רשתות החשמל באופן משמעותי;
זרם הזנה נמוך (0.34 אמפר) וחוסר זרם הפעלה גם יתרמו שמירת רשתות חשמל.
ניתן להשיג את שיפור התאורה בעזרת הגדלת מספר גופי התאורה במתקנים קיימים ובקווי כבל הקיימים.
הפחתת עלויות סילוק. הבטיחות האקולוגית של נורת LED והחיים הארוכים שלה מאפשרים למנוע הוצאות על הסילוק המיוחד של הנורות שמכילות כספית ולשמור על איכות הסביבה.

4. ידידותיות לסביבה.

נורות פלורסנט ונורות הלוגן ישנות יש לשלוח לסילוק. דליפת אדי כספית או גזים אחרים מן הנורה בעת פגיעה בה עלולה לגרום לבעיות אקולוגיות (סביבתיות) (השפעה שלילית על בריאות האדם, זיהום סביבתי, וכו'). ובכן, כל נורת כספית מכילה עד 100 מ"ג של חומר חזק ביותר - אדי כספית. הריכוז המרבי המותר של האדים הללו בכל יישוב מגורים הינו 0.0003 מ"ג / מ2. ניתן לציין שהבעיה המסוכנת הזאת נשארת קיימת בכל עת שהנורה מאבדת את שלמותה.
יש לזכור כי כספית היא המתכת הכבדה הרעילה ביותר, רעילה בכל צורה שהיא. בשאיפה, אדי כספית נקלטים במוח ובכליות, ועשויים לגרום להרס הריאות ומערכת העיכול. גם זיהום כספית ישן מסוכן, כי כספית עלולה להתנדף במשך השנים, ולגרום בכך נזק בלתי הפיך לבריאות האדם.
אגב, ישנה תפיסה מוטעית כי נורת הנתרן המודרנית היא ידידותית לסביבה כי בה עשו שימוש בנתרן. בתיאור הטכני של נורות כאלה, למשל,Comfort Pro Son-T צוין כי המבער שלה מכיל אמלגמה של נתרן עם כספית וקסנון להצתה .
נורות LED הן ידידותיות לסביבה ואינן דורשות תנאים מיוחדים לצורך תחזוקה וסילוק. השירות אורך החיים שלהם הרבה יותר גדול מאשר אצל הדגמים המקבילים הקיימים (הנורה מבטיחה פעולה רציפה במשך לא פחות מ-80 אלף שעות, שהוא שווה ערך ל-25 שנות פעילות, 10-12 שעות ביום). הכוונה היא לא לרגע שבו נורת ה- LED מפסיקה לפעול, אלא לזמן שבו תפוקת האור שלה תגיע לצמצום המקסימלי של 50%.
נוסף על כך צמצום צריכת האנרגיה מפחית פליטות לאטמוספרה שנגרמות כתוצאה מייצור חשמל.

 

5. השפעה חיובית של קרינת נורות LED על האדם.

הספקטרום של קרינת LED יכול להיות קרוב לספקטרום של השמש. במקרה זה, אין קרינה UF מזיקה, אשר לא ניתן למנוע לחלוטין כאשר משתמשים בנורות פלורסנט ונורות גז.
בפועל, רשומה ירידה משמעותית בשטף האור הזוהר של נורות נתרן במהלך פעולתן. הפחתת שטף האור מהווה 40-60% מהיכולת / נתונים של הנורה החדשה. יש לציין שהשיעור הגדול ביותר של הירידה בשטף נצפה ב- 100-200 שעות הראשונות של פעילות הנורה, כלומר, במהלך החודש הראשון של עבודתה. על סמך תכונה זו של נורות הנתרן מומלץ להחליפן עוד לפני שיגיעו לכשל מוחלט, 4-6 חודשים אחרי הפעלתן הראשונה (לפי מקורות שונים). כלומר אורך החיים של נורות אלו בפועל נקבע לכ-4-6 חודשים. ומעבר לתקופה הנ''ל האדם חווה מתח מוגבר בעיניים.
נורת LED מספקת תאורת חלל בניגודיות גבוהה יותר (פי 400 גבוהה יותר מזה של נורות פריקה), עובדה זו משפרת את איכות תאורת האובייקט.
היום משתמשים לתאורת רחובות וכבישים בעיקר בנורות נתרן וכספית, שהן נורות בעלות ספקטרום קרינה צר אשר אינו מספק הבחנה טובה בצבעים. האור שלהם הוא בעל צבע צהוב, וזהו חיסרון משמעותי של הנורות בקבוצה זו.
מחקרים רבים הוכיחו כי לאור לבן יש יתרונות הבאים על פני תאורה אחרת
משפר את ראיית הלילה עד 40-100% לעומת התאורה בספקטרום אחר;
משפר את תפיסת הצבע (העברת הצבע) אשר בתורו מגדיל את הניגודיות בתמונה ואת תפיסת העומק של החלל.
מהניסיון המעשי ידוע כי במהלך ה"ההזדקנות" נורות הנתרן מתחילות "למצמץ", כלומר, הנורה נדלקת, מתחממת כרגיל, ואז פתאום נכבית וכעבור רגע התהליך חוזר על עצמו. אם לא מחליפים את הנורה בזמן, ובפועל זה לא תמיד אפשרי, אנחנו נאלצים "ליהנות" מהאפקט הזה במשך זמן רב.
תאורת נורות LED יציבה - וזה הושג על ידי מניעת בעיות הפעלה המאפיינות את כל נורות הגז.
בטיחות התנועה והצלת החיים מובטחות על ידי ראות טובה יותר ותפיסת העומק של החלל עקב ניגודיות גדולה יותר (פי 400), וגם על ידי חוסר סנוור אשר הושג דרך זווית מיוחדת של זרם האור.